TARA ALISBAH

Annesi Amerikalı, babası Türk olan, Ankara doğumlu Tara Alisbah, ülkemizin "paralel lisan" diye niteledigi "Türk El Hareketleri" adlı kitabın yazarıdır.

 

Tara, Amerika’da Karşılaştırmalı Edebiyat alanında diploma aldıktan sonra, Johns Hopkins Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler alanında master yaptı ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nda, Dünya Bankası'nda ve Amerikan Kongre Kütüphanesi'nde çeşitli görevlerde bulundu.

 

Ayrıca 2005 yılında İstanbul'da "Eden's Garden" (Cennet Bahçesi) adlı uluslararası bir ana okulu kurup dört yıl işletti. Tara, genelde normal bir kariyer çizgisi takip etmeyen bir kişi; belki de bunun için Türklerin el hareketleri gözüne batmış olabilir.

Tara, genelde normal bir kariyer çizgisi takip etmeyen bir kişi; belki de bunun için Türklerin el hareketleri gözüne batmış olabilir. Bu kitap Türk kültürünün ve iletişiminin önemli ve şimdiye kadar çözümlenmemiş bir yönünü ortaya çıkarıyor.

 

Tara’nın kitabı 150’ye yakın el işaretini, fotoğraflar ve anlamları ıle bize sunuyor. Bu sessiz konuşma tarzı Türk kültürüne öylesine yerleşmiş ki, genelde Türklerin çoğu bunun kendilerine has bir dil olduğunun farkında bile değiller ve bunu kabul etmekte güçlük çekiyorlar.

 

Gözlem yeteneği olan iki kültürlü, Türk olan her şeye büyük bir sevgi besleyen ve işlek yolu adımlama alışkanlığı olan bir çocuğu bu zengin beden dilini alıp götürdü. Peki bu el kol hareketleri bizi nereye götürecek?